Kalibracja obrazu monitora i ekranu smartfona dla każdego.

Kalibracja obrazu monitora i ekranu smartfona dla każdego.


Zdarza się, że zdjęcie zrobione smartfonem zupełnie inaczej wygląda na komputerze albo telewizorze? Bywa tak, że zdjęcia z aparatu fotograficznego mają inne barwy na ekranie monitora niż w rzeczywistości? Nie wiesz dlaczego tak się dzieje? Mam dla Ciebie garść informacji na ten temat.


 

Wyświetlanie zdjęć na monitorze komputera.


 

Większość stacjonarnych monitorów oraz matryce laptopów przewidziane są do wielogodzinnych prac z dokumentami tekstowymi i przeglądaniem Internetu. Nie skupiają się na tym aby wiernie odwzorować kolory i tony. Monitory komputerów mogą wyświetlać bardziej intensywne barwy niż te z podstawowej palety używanej w Internecie. Trzeba z tym jednak uważać, bo może się okazać, że źle ustawione parametry monitora przerysują barwy i staną się bardzo nienaturalne. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu na podstawowe ustawienia sprzętu aby uzyskać w miarę poprawne efekty.

Ważne jest to, żebyś używał aplikacji, które potrafią zarządzać barwą. Przeglądarki internetowe zwykle to potrafią, ale jeśli nie jesteś pewien czy Twój komputer radzi sobie z barwami, możesz zrobić testy, dostępne w Internecie. One sprawdzą Twój komputer pod względem profili kolorów zawartych w fotografiach. Dowiesz się czy kolory widoczne na monitorze są odwzorowane prawidłowo i wyglądają naturalnie. Jeśli na Twoim monitorze barwy są przejaskrawione, twarze mają nienaturalnie zaczerwienioną skórę a trawa świeci to znaczy, że Twój monitor jest źle skalibrowany. Co to znaczy?


Ustawienia monitora.


Kalibracja monitora to nic innego jak działania zmierzające do idealnego ustawienia monitora komputera aby wyświetlanie obrazu było zgodne z kolorami pliku (zdjęcia).

Pierwszym krokiem w regulowaniu monitora powinno być prawidłowe ustawienie jasności i kontrastu na poziomie 100%. Następnie regulujesz kontrast obniżając go do takiego poziom aby białe pole nie było zbyt jaskrawe. Ustawienia można też dokonywać od wyjściowych poziomów jasności i kontrastu; najczęściej to są parametry: kontrast w okolicach 90-100%, a jasność 50-100%.


 


 

Profesjonalne urządzenia do kalibracji.


 

Wszystko to, co napisałem wyżej, pomoże Ci w tym aby zdjęcia wyświetlane na ekranie monitora czy urządzenia mobilnego były jak najbardziej zbliżone do oryginalnych barw. Musisz mieć jednak świadomość tego, że przeglądając zdjęcia na komputerze, w którym są różne programy do tego przystosowane, możesz widzieć różnicę w barwach. Bywa ,że piszecie, barwy na zdjęciach są nienaturalne; trawa przejaskrawiona, twarze zbyt czerwone albo bardzo blade. Prawda jest taka, że na tzw. „oko” nie da się ustawić poprawnie monitora. Pracując na profesjonalnym monitorze graficznym i używając programu do kalibracji. Dlaczego tak się dzieje?


 

Co to jest sRGB?


 

Najważniejszym zagadnieniem w tym temacie jest odwzorowanie kolorów sRGB. Stanowi on standard kolorów podstawowych dla wszystkich urządzeń: monitorów, aparatów fotograficznych, skanerów i drukarek. W układzie zawartych jest 256 wersji każdego z kolorów, co daje ok 16,78 mln odcieni. sRGB jest standardem stosowanym przy tworzeniu stron internetowych. Przestrzeń kolorów sRGB oznacza, że aparat pozwala na zarejestrowanie kolorów z tej właśnie przestrzeni.


 

Ustawienia monitora w trybie wyświetlania sRGB.


 

Zdjęcia, które otrzymujesz są wykonane w tzw. przestrzeni barwnej sRGB. To właśnie w takiej przestrzeni pracują minilaby, czyli urządzenie stosowane w fotografii kolorowej, zarówno cyfrowej jak i tradycyjnej do wywoływania filmu i wykonywania odbitek Twoich zdjęć. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego monitora graficznego ustaw swój monitor komputera na temperaturę barwową (wb) 6500k oraz tryb wyświetlania sRGB. Monitory domowe często posiadają różne tryby pracy takie jak: tekst, film, sRGB i inne. Jednak przy odpowiednio ustawionych parametrach jest szansa, że barwy na zdjęciach będą zbliżone do rzeczywistości. To jednak nie koniec problemu. Niestety bardzo często zdarza się, że to samo zdjęcie, w różnych programach przeznaczonych do wyświetlania grafiki, może znacznie się różnic.


 

Zrób test monitora.


 

Poniżej znajduje się plik testowy, który możesz wyświetlić na monitorze. Jeśli masz wątpliwości czy Twój monitor pracuje poprawnie wywołaj go w laboratorium fotograficznym i porównaj z obrazem wyświetlonym na monitorze. Muszę Cię zmartwić, to jeszcze nie wszystko. Laboratoria fotograficzne dysponują różnymi rodzajami papierów. Zdjęcie wywołane na papierze błuszczącym będzie bardziej kontrastowe od zdjęcia wywołanego na papierze matowym czy jedwabistym. Ten fakt może powodować utratę detali w odcieniach bieli czy czerni. W swojej pracy preferuję papier jedwabisty.


 

Jak widzisz jest to temat rzeka. Myślę jednak, że wskazówki z artykułu dały Ci szerszy obraz problemu, jakim jest odwzorowywanie barw na różnych urządzeniach, w różnych programach czy nawet na papierze różnej faktury.

 

POBIERZ PLIK KALIBRACYJNY

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.